Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

•cięć rębnych to  usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

•cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)  to usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

•cięć niezaplanowanych są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśne Skrzaty nagrodzone

Leśne Skrzaty nagrodzone

22 czerwca br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Leśnej "Dom Drzewa" odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów konkursu pt. "Leśny Skrzat". Wyłonieni zwycięzcy otrzymali z rąk Zastępcy Nadleśniczego, Pana Jarosława Bełzy nagrody książkowe, dyplomy oraz gadżety przygotowane przez Nadleśnictwo Milicz. Przypomnijmy, że konkurs kierowany był do przedszkoli oraz szkół podstawowych powiatu milickiego. Dodatkowo, za zgodą Nadleśniczego, Pana Janusza Łabudy w wydarzeniu uczestniczyła szeroka grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku, która poprosiła o możliwość udziału. Swoje skrzaty złożyło 121 osób. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, jednak ostatecznie udało się wybrać najpiękniejsze prace. Dyplomy zostały również złożone na ręce przedstawicieli wszystkich placówek, które brały udział w konkursie. 

 

Wyniki konkursu pt. "Leśny Skrzat":

Kategoria Przedszkole:

1. Miejsce: Cezary Bargielewicz, Daria Sobolewska i Kacper Nowicki - Akademia Przedszkolaka we Wszewilkach

2. Miejsce: Hubert Trill - Przedszkole Samorządowe w Miliczu, Grupa "Pszczółki"

Wyróżnienia:
Lena Mroczkowska - kl. 0, SP Kuźniczysko
Maria Adamczyk - kl. 0, SP Kuźniczysko
Nikola Adamczyk - kl. 0, SP Kuźniczysko
Miłosz Latański - kl. 0, SP Kuźniczysko
Julia Węgrzyn - Oddział Przedszkolny w Cieszkowie

Kategoria I-III

1. Miejsce: Gabriela Łaskarzewska - SP nr 2 w Miliczu
2. Miejsce: Wiktor Paszkiewicz - SP w Kuźniczysku
3. Tymon Napora - Społeczna Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Miliczu

Wyróżnienia:
Patrycja Brenk - SP w Cieszkowie

Kategoria IV-VI

1. Miejsce: Jan Suliga - SP nr 2 w Miliczu
1. Miejsce: Marta Kościukiewicz i Miłosz Namysł - SP nr 2 w Miliczu
2. Miejsce: Natalia Paterek - SP nr 2 w Miliczu
3. Miejsce - Lena Kaczmarek i Hanna Patryas - SP nr 2 w Miliczu

Wyróżnhienia:
Julia Piech - SP w Kuźniczysku
Bartosz Bednarek - SP nr 2 w Miliczu
Dominika Masztalerz - SP w Kuźniczysku

 

Serdecznie dziękujemy za tak liczne zainteresowanie, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w przyszłości.