Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

•cięć rębnych to  usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

•cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)  to usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

•cięć niezaplanowanych są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

OFERTA ŁOWIECKA

OFERTA ŁOWIECKA

Nadleśnictwo Milicz prowadzi nadzór nad gospodarką łowiecką rejonu hodowlanego ,,Dolina Baryczy’’ – jest to 56 tys. hektarów pól, lasów i stawów podzielonych na dwanaście obwodów łowieckich, z których większość wydzierżawiana jest myśliwym zrzeszonym w kołach łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego.

W nnaszym nadlesnictwie mamy dwa obwody lowieckie, które mają dla Nadleśnictwa Milicz znaczenie szczególne – są to obwody nr 45 ,,Wróbliniec'' oraz 67 ,,Kubryk'' na terenie których utworzono Ośrodki Hodowli Zwierzyny zarządzane bezpośrednio przez milickich leśników.

Nadleśnictwo Milicz posiada również Kwaterę Łowiecką - Kubryk, która jest jednocześnie kameralnym ośrodkiem szkoleniowym dysponującym nowocześnie wyposażoną salę konferencyjną.

Do dyspozycji gości mamy:

  • 9 pokoi gościnnych;
  • 22 miejsca noclegowe;
  • klimatyzowaną sale szkoleniowo-konferencyjną, wyposażoną w 15 komputerów(notebooki), dostęp do internetu bezprzewodowego, rzutnik mulitimedialny, ekran, skaner, drukarkę, tablice flipchart;
  • salę telewizyjną;
  • saunę;

        

Oferujemy:

  • pełne wyżywienie, w tym potrawy przygotowane z myślą o miłośnikach kuchni myśliwskiej i smakoszach darów lasu,
  • serwis kawowy z własnymi wypiekami;
  • ogniska, biesiady przy kominku, kulig, przejażdżki bryczką pokazujące bogactwo przyrodnicze okolicznych lasów;

 

Myśliwi przyjeżdżający do Nas mogą liczyć na fachową pomoc pracowników nadleśnictwa oraz na dobrze przygotowaną infrastrukturę łowiecką. Polowania organizujemy zarówno dla myśliwych krajowych, i zagranicznych.

 

Kontakt:

Maciej Olechnowicz - leśniczy ds. łowieckich

tel. 698-684-206

 

 

Przeczytaj więcej o łowiectwie