Asset Publisher Asset Publisher

Leśny Kompleks Promocyjny ''Lasy Doliny Baryczy''

Leśne kompleksy promocyjne to duże, zwarte obszary lasu, wchodzące w skład jednego lub kilku nadleśnictw. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach LKP leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.

Dzięki LKP widać, że można osiągnąć kompromis między najważniejszymi zadaniami leśnictwa: gospodarką leśną mającą na celu m.in. produkcję drewna, ochroną przyrody, badaniami naukowymi i szeroko rozumianą edukacją. Są dowodem, że trwale zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna przeciwdziała zagrożeniom lasu, wynikającym z rozwoju cywilizacji.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl

W dniu 29 listopada 2011r. Zarządzeniem nr 61 Dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołany do życia został Leśny Kompleks Promocyjny ,,Lasy Doliny Baryczy''. W całości znajduje się w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. W jego skład wchodzą następujące obszary:

 

•         Nadleśnictwo Milicz – o pow. 26 398 ha;

•         Nadleśnictwo Żmigród – o pow. 16 030 ha;

 

Łączna powierzchnia Leśnego Kompelsu Promocyjnego ,,Lasy Doliny Baryczy'' wynosi 42 428 ha.

 

  

 

Jest to jedna z 25 tego typu jednostek, nakierunkowana na uwypuklenie wielofunkcyjności lasów. Szczególny nacisk w Leśnych Kompleksach Promocyjnych (LKP) kładzie się na badania i doświadczenia z zakresu nauk leśnych, a także na edukację leśną społeczeństwa i turystyczne udostępnianie lasu. 

 

Leśny Kompleks Promocyjny ,,Lasy Doliny Baryczy'' obejmuje swym zasięgiem jedne z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w naszym kraju. Powodem naturalnego bogactwa tego regionu jest swoista mozaika krajobrazów i siedlisk. Występują tu obok siebie rozmaite typy lasów i borów nizinnych, pola, łąki i co szalenie ważne zbiorniki wodne, w tym słynne Stawy Milickie oraz rzeka Barycz.

 

Różnorodność siedlisk przekłada się na bogactwo gatunkowe tych terenów. Nie dziwi więc mnogość form ochrony przyrody, jaką tu spotkamy. Są tu rezerwaty przyrody, Park Krajobrazowy Doliny Baryczy, obszary Natura 2000, pomniki przyrody... Szereg gatunków roślin i zwierząt, znajdujących w Dolinie Baryczy miejsce do życia, objęte jest ochroną gatunkową.

 

Jednak na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na terenach tak bardzo cennych przyrodniczo możliwa jest gospodarka leśna, która spełnia szereg pożytecznych funkcji, tylko z pozoru wykluczających się. Możliwa jest ochrona przyrody w lasach, wypełnianie przez nich funkcji ochronnej dla gleby, powietrza, wody, zapewnienie miejsca wypoczynku i rekreacji dla społeczeństwa, przy jednoczesnym dostarczaniu drewna, które jest wszechstronnym i w pełni ulegającym rozkładowi surowcem.

 

W celu określenia kierunków działań opracowany został jednolity Program gospodarczo-ochronny dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Doliny Baryczy.

W dniu 6 lipca 2012r. Decyzją na 55 Dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołał do życia Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy" na lata 2012-2014. Rada jest organem doradczym i opiniodawczym dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w zakresie inicjowania oraz oceny realizacji działań podejmowanych w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Doliny Baryczy". Organizację oraz tryb pracy Rady Naukowo – Społecznej szczegółowo określa regulamin.

 

Zapraszamy również na naszą stronę internetową LKP Lasy Doliny Baryczy


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Noc Sów w Nadleśnictwie Milicz

Noc Sów w Nadleśnictwie Milicz

Nadleśnictwo Milicz zaprasza na Noc Sów– ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Nadleśnictwo Milicz zaprasza na Noc Sów– ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy, starej dziupli, albo gdzieś na strychu – Sowy z bliska zaskakują urodą! Przekonaj się sam!

W tym roku na zajęciach będziemy gościć edukatorów z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach, dzięki którym staniemy oko w oko z sowami. Wspólnie odkryjemy świat sów, poznamy metody badań i ochrony oraz dowiemy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze.

Co więcej? Marcowe noce pachną wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. Dla większości naszych sów to bardzo aktywny okres w roku, są w trakcie okresu godowego – i pohukują. I my tej nocy wyjdziemy w teren, gdzie będziemy wabić i nasłuchiwać sowy. Na zakończenie wymienimy swoje spostrzeżenia i wrażenia przy ognisku.

 

 

Spotykamy się 23.03. w Domu Drzewa w miejscowości Wałkowa 5 o godzinie 18:00

Zachęcamy do zabrania ze sobą latarek oraz stroju terenowego.

Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu jedynie pod opieką dorosłych.

Więcej informacji na stronie internetowej http://nocsow.pl/

lub pod adresem email: sandra.blek@wroclaw.lasy.gov.pl

 

Plan wydarzenia:

18:00 Rozpoczęcie spotkania- przedstawienie idei Nocy Sów

18:15 Przedstawienie gości z Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach- edukacja z udziałem żywych sów

19:40 projekcja filmu „Płomykówka – sowa z sąsiedztwa”

20:30 wycieczka terenowa- poszukiwanie i obserwacja sów

21:30 wspólne ognisko- podzielenie się wrażeniami

 

 

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona!

 

Pomysłodawcą i Koordynatorem Ogólnopolskim Nocy Sów jest stowarzyszenie Ptaki Polskie – jestem na pTAK!