Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKI EKOLOGICZNE

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Są to w większości powierzchnie pobagienne, porośnięte sitowiem, trzciną oraz gatunkami krzewiastymi, takimi jak brzozy, wierzby, kruszyna, olsze, jarzębina, tarnina i głogi.                                                                                                          Zachowanie tych powierzchni w stanie nienaruszonym, zbliżonym do naturalnego jest konieczne dla ograniczenia procesów degradacji stosunków wodnych w lasach, dla ochrony pełnej różnorodności ich flory i fauny, a także jako ważnych elementów krajobrazu leśnego. W roku 2001 przedstawiono dodatkowo do zaopiniowania kilka projektowanych użytków ekologicznych. Propozycje zostały zaopiniowane pozytywnie przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych.

W zasięgu Nadleśnictwa Milicz użytkiem ekologicznym objęto ,,Staw Halina" o pow. 25,93 ha. Celem jego ochrony jest zachowanie wodno-błotnego układu zbiorowisk roślinnych i związanych z nimi chronionych gatunków ptaków, płazów oraz gadów na nieużytkowanym stawie rybnym.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Milicka gra miejska z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Milicka gra miejska z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

29 maja br. Nadleśnictwo Milicz uczestniczyło w „Milickiej grze miejskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, organizowanej przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Miliczu.

29 maja br. Nadleśnictwo Milicz uczestniczyło w „Milickiej grze miejskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, organizowanej przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Miliczu. Nasze zadanie polegało na przygotowaniu dla drużyn biorących udział w wydarzeniu punktu kontrolnego, na którym mogły zdobyć maksymalnie 15 punktów w trzech konkurencjach – dwóch praktycznych oraz jednym teoretycznym. Uczestnicy zabawy zmierzyli się m.in. z rozpoznawaniem gatunków drzew rosnących w naszych lasach, odpowiadali na pytanie związane z kornikiem drukarzem, budową drewna oraz glebami leśnymi. Dodatkowo zawodnicy musieli połączyć wiedzę matematyczną z zastosowaniem jej w pracy leśnika. Za pomocą klupy oraz taśmy mierniczej należało wykonać pomiar długości i średnicy wałka drewna oraz obliczyć jego miąższość. Rywalizacja była zacięta i ostatecznie na 1. miejscu uplasowało się Technikum Leśne w Miliczu. Zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom gry serdecznie gratulujemy!