Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczo - leśną

Sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczo - leśną

8 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Cieszkowie odbył się konkurs wiedzy o lesie i przyrodzie "Chronimy las", nad którym jak co roku patronat objęło Nadleśnictwo Milicz.

8 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Cieszkowie odbył się konkurs wiedzy o lesie i przyrodzie "Chronimy las", nad którym jak co roku patronat objęło Nadleśnictwo Milicz. Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach - szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z 20 pytaniami, zarówno otwartymi jak i zamkniętymi, dotyczącymi zagadnień przyrodniczo - leśnych. Łącznie w obu kategoriach można było zdobyć 36 punktów a do konkursu przystąpiło 43 uczniów. Bardzo miło nam jest ogłosić listę laureatów, którą publikujemy poniżej: Kategoria Szkoła Podstawowa: 1. Miejsce - Julia Jakubowska 2. Miejsce - Natalia Przewoźna - Mikołaj Żyto 3. Miejsce - Marcel Mujta - Maciej Wysogląd - Łucja Gremblewska Kategoria Gimnazjum: 1. Miejsce - Aleksandra Dwojak 2. Miejsce - Iga Maciejak - Wiktoria Piekło 3. Miejsce - Katarzyna Trafankowska - Zuzanna Piotrowska - Marlena Michalska Serdecznie gratulujemy!