Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przedstawiciele Nadleśnictwa Milicz na targach MSP – EXPO w Lohr nad Menem

Przedstawiciele Nadleśnictwa Milicz na targach MSP – EXPO w Lohr nad Menem

W dniach 29.09. – 3.10. br. pięcioro pracowników Nadleśnictwa Milicz z panem Nadleśniczym Januszem Łabudą oraz Zastępcą Nadleśniczego panem Tomaszem Kowalskim na czele przebywało na targach MSP – Expo 2018 w Lohr nad Menem.

W dniach 29.09. – 3.10. br. pięcioro pracowników Nadleśnictwa Milicz z panem Nadleśniczym Januszem Łabudą oraz Zastępcą Nadleśniczego panem Tomaszem Kowalskim na czele przebywało na targach MSP – Expo 2018 w Lohr nad Menem. Podczas jubileuszowej – 40 już edycji wydarzenia oddelegowani przedstawiciele milickiego nadleśnictwa przekazywali wiedzę i informowali naszych zachodnich sąsiadów o prowadzonych właśnie w Lasach Państwowych projektach rozwojowych, w tym głównie o Leśnych Gospodarstwach Węglowych. Na stoisku Nadleśnictwa Milicz nie brakowało wielu atrakcji związanych z edukacją przyrodniczo – leśną. Każdy, kto odwiedził nasz namiot mógł zaczerpnąć informacji o sytuacji lasów w Polsce, zwierzynie leśnej, miał możliwość rozpoznawania gatunków drzew a dla dzieci powstał kącik zabaw, gdzie najmłodsi wykonywali prace techniczno – plastyczne z przygotowanych darów lasu. Ogromne zainteresowanie ze strony odwiedzających targi wzbudziła promocja wyrobów z dziczyzny pochodzącej z milickich lasów. Mieszkańcy Lohr nad Menem a także wielu turystów spoza miasta chwaliło polskie wyroby i doceniło ich wyborny smak. Nie brakowało wielu ciepłych słów oraz interesujących rozmów również z naszymi rodakami, którzy także zaglądali do naszego namiotu. Tegoroczne targi kładły duży nacisk na promowanie drewna, lasów i wszelkich dóbr, które z niego pochodzą. W jednej z hal targowych można było podziwiać wystawę pod hasłem „Sztuka i las” (Wald und Kunst). Dzięki uprzejmości Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie mogliśmy zaprezentować dzieła sztuki wykonane z elementów lasu lub tworzone pod jego natchnieniem. Wiele osób było zachwyconych pracami i pytało, gdzie można zobaczyć więcej tego typu „perełek”. Nie brakowało koneserów, którzy najchętniej wykupiliby wszystkie przywiezione przez nas eksponaty J

Bardzo ważnym aspektem tegorocznych targów było podtrzymanie ponad dwudziestoletniej współpracy partnerskiej miast Milicz i Lohr nad Menem. Dzięki ogromnej gościnności oraz życzliwości ze strony zarządu tamtejszych terenów leśnych, przede wszystkim pana Bernharda Rückerta oraz jego pracowników, mogliśmy współuczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu a także poznać zasady funkcjonowania i realizacji zadań w Lasach Bawarskich. 

Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę pani Leokadii Franz, która trzymała pieczę nad wspólnym przedsięwzięciem i opiekowała się nami podczas całego pobytu w niezwykłej, malowniczej miejscowości jaką jest Lohr nad Menem.

Mamy nadzieję, że już  niedługo my będziemy mogli gościć w Miliczu i Nadleśnictwie Milicz naszych przyjaciół i dalej pielęgnować relacje partnerskie.

Darz Bór!

Weidmannsheil!