Wydawca treści
REZERWATY PRZYRODY
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat „Wzgórze Joanny" – położony na południe od drogi relacji Postolin- Świebodów w Gminie Milicz. Ochronie podlega wniesienie o powierzchni 24,57ha. Rezerwat utworzono w celu zachowania wyspowego stanowiska buka (Fagus silvatica), na wschodniej granicy jego zasięgu. Na obszarze rezerwatu dominują gleby brunatne kwaśne, porośnięte lasem, który pod względem fitocenotycznym należy do czterech zespołów roślinnych.
Najcenniejszym zbiorowiskiem jest żyzna buczyna niżowa (Melico-Fagetum) z udziałem buka, znacznym udziałem dęba bezszypułkowego (Quercus petrea) oraz graba (Carpinus betulus).
Kolejnym zespołem leśnym rezerwatu jest kwaśna buczyna niżowa (Luzulo pilosae- Fagetum). Występuje tu, oprócz sztucznie wprowadzonej sosny, buk we wszystkich warstwach roślinności. Runo charakteryzuje się licznym występowaniem borówki czarnej (Vaccinum myrtylius), śmiałka pogiętego (Deschampsia flexuosa) oraz kosmatki owłosionej (Luzula pilosa).
Las grądowy składa się głównie z dębów szypułkowego i bezszypułkowego (Quercus robur i petrea), jaworów (Acer pseudoplatanus) domieszki graba (Carpinus betulus), buka (Fagus sylvatica) i czasami świerka (Picea abies). Słaby i rzadki podszyt tworzą grab i buk. Gatunki żyznych i wilgotnych siedlisk budują runo tych fitocenoz. Wiosną obficie zakwitają: gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea), zawilec, ziarnopłon, gajowiec (Ranunculus ficaria, Anemone ranunculoides, Lamiastrum galeobdolon) oraz trawy – prosownica rozpierzchła (Millium effusum) i kupkówka (Dactylis glomerata ssp. aschersoniana).
Rezerwat ,,Stawy Milickie'' – o powierzchni 5324,31 ha, z czego dwie trzecie zajmują stawy, a pozostałą część przyległe do nich lasy i pola. Powstał w celu ochrony wielu szczególnie cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz fragmentów środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsca ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku.
Jest to największy rezerwat przyrody w Polsce. W jego skład wchodzi pięć oddzielonych od siebie kompleksów o całkowitej powierzchni:
- kompleks Stawno –2308,93 ha
- kompleks Potasznia – 474,22 ha
- kompleks Radziądz – 1045,68 ha
- kompleks Jamnik – 356,21 ha
- kompleks Ruda Sułowska – 1139,27 ha
Nadleśnictwo Milicz w swoim zasięgu posiada kompleks Stawno oraz Potasznia. Pozostałe kompleksy znajdują się na terenie Nadleśnictwa Żmigród.
Rezerwat ,,Stawy Milickie'' jest objęty Konwencją Ramsar (konwencja o ochronie obszarów wodno-błotnych). Tereny o powierzchni 25 700 ha mają status ostoi ptasich o międzynarodowym znaczeniu. Stawy Milickie znalazły się w programie ONZ Living Lakes jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie.
Głównym celem utworzenia rezerwatu jest ochrona cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsce ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
OFERTA ŁOWIECKA
OFERTA ŁOWIECKA
Nadleśnictwo Milicz prowadzi nadzór nad gospodarką łowiecką rejonu hodowlanego ,,Dolina Baryczy’’ – jest to 56 tys. hektarów pól, lasów i stawów podzielonych na dwanaście obwodów łowieckich, z których większość wydzierżawiana jest myśliwym zrzeszonym w kołach łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego.
W nnaszym nadlesnictwie mamy dwa obwody lowieckie, które mają dla Nadleśnictwa Milicz znaczenie szczególne – są to obwody nr 45 ,,Wróbliniec'' oraz 67 ,,Kubryk'' na terenie których utworzono Ośrodki Hodowli Zwierzyny zarządzane bezpośrednio przez milickich leśników.
Nadleśnictwo Milicz posiada również Kwaterę Łowiecką - Kubryk, która jest jednocześnie kameralnym ośrodkiem szkoleniowym dysponującym nowocześnie wyposażoną salę konferencyjną.
Do dyspozycji gości mamy:
- 9 pokoi gościnnych;
- 22 miejsca noclegowe;
- klimatyzowaną sale szkoleniowo-konferencyjną, wyposażoną w 15 komputerów(notebooki), dostęp do internetu bezprzewodowego, rzutnik mulitimedialny, ekran, skaner, drukarkę, tablice flipchart;
- salę telewizyjną;
- saunę;
Oferujemy:
- pełne wyżywienie, w tym potrawy przygotowane z myślą o miłośnikach kuchni myśliwskiej i smakoszach darów lasu,
- serwis kawowy z własnymi wypiekami;
- ogniska, biesiady przy kominku, kulig, przejażdżki bryczką pokazujące bogactwo przyrodnicze okolicznych lasów;
Myśliwi przyjeżdżający do Nas mogą liczyć na fachową pomoc pracowników nadleśnictwa oraz na dobrze przygotowaną infrastrukturę łowiecką. Polowania organizujemy zarówno dla myśliwych krajowych, i zagranicznych.
Kontakt:
Maciej Olechnowicz - leśniczy ds. łowieckich
tel. 698-684-206