Wydawca treści
Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe
Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Okres realizacji: 2017-2023
Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP)
Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.
Zakres projektu obejmował wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.
Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Mapa 1. Nadleśnictwa biorące udział w projekcie oraz obszary Natura 2000, na których był on realizowany
Liczba obszarów Natura 2000, na których były prowadzone działania: 117
Liczba RDLP realizujących projekt: 16
Liczba nadleśnictw realizujących projekt: 114
Efekty projektu
Najistotniejszym rezultatem projektu była powierzchnia siedlisk, których stan ochrony został poprawiony bądź wzmocniony poprzez przeprowadzone działania ochrony czynnej.
- powierzchnia siedlisk wspieranych w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony (CI): 14 893 ha
- liczba typów siedlisk objętych działaniami ochronnymi: 30 szt.
- liczba gatunków objętych działaniami ochronnymi: 32 szt.
Wartość projektu:
Całkowity koszt realizacji projektu: 30 305 005,14 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 23 379 179,85 zł
Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 19 872 302,87 zł
W ramach projektu w naszym nadleśnictwie zrealizowano następujące działania:
- PLH020001 Chłodnia w Cieszkowie, Leśnictwo Zwierzyniec oddz. 11
- Przedmiot ochrony: Mopek- Barbastella barbastellus , Nocek duży- Myotis myotis
- Zakres rzeczowy: Naprawa i zabezpieczenie kominów wentylacyjnych oraz konserwacja drzwi i naprawa zużytych elementów.
- Rok realizacji: 2020
- Kwota przyznana dla Nadleśnictwa Milicz na wydatki kwalifikowane wynosi 2200,00 zł
PGL LP Nadleśnictwo Milicz przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, jako dotującym, zrealizowało na terenie nadleśnictw Milicz, Międzylesie, Szklarska Poręba, Świeradów i Żmigród p.n.: Konkurs edukacyjny „DLA LASU, DLA LUDZI – DOMEK DLA MAI I GUCIA”.
Odbiorcami konkursu byli uczniowie klas od I do VIII uczęszczający do szkół podstawowych oraz gimnazjum leżących na terenie zarządzanym przez 5 nadleśnictw z RDLP we Wrocławiu uczestniczących w konkursie edukacyjnym. Do konkursu zgłosiło się 25 szkół, zostało złożonych 211 prac w trzech kategoriach.
Celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych dzieci i dorosłych poprzez:
- podniesienie świadomości dzieci i młodzieży odnośnie roli dzikich owadów zapylających oraz poznanie biologii pszczołowatych,
- zwrócenie uwagi na rolę owadów zapylających oraz popularyzacji idei czynnej ochrony owadów zapylających na terenie RDLP we Wrocławiu,
- poszerzenie wiedzy na temat roślin przyjaznych pszczołowatym;
- uświadomienie zagrożeń dla owadów zapylających wynikających z działalności człowieka oraz potrzeby i możliwości pomocy tym owadom.
- rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni w odniesieniu do otaczającej nas przyrody i zwierząt,
- rozwijanie zdolności manualnych, wrażliwości estetycznej i praktycznego wykorzystania dostępnych materiałów.
Finałowe podsumowanie konkursu odbyło się podczas regionalnego eventu rodzinnego na Wyspie Słodowej we Wrocławiu w dniu 19 maja 2019 r., pn.: Pszczoły wracają do lasu.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu kwotą 32 380,21 zł
Całkowita wartość zadania wyniosła 54 882,09 zł.
Link do strony Funduszu: www.wfosigw.wroclaw.pl
Wzbogacanie bioróżnorodności w obszarach Natura 2000 poprzez wprowadzenie w ramach racjonalnej gospodarki leśnej jarzębu brekinii
24.11.2017 | Marek Mielczarek, RDLP we Wrocławiu, Foto: S. Sęktas
Foto. S. Sęktas
Nazwa zadania: Wzbogacanie bioróżnorodności w obszarach Natura 2000 poprzez wprowadzenie w ramach racjonalnej gospodarki leśnej jarzębu brekinii.
Planowany okres realizacji: 2017 – 2019 r.
Beneficjenci: Nadleśnictwa: Milicz, Lwówek Śląski, Wałbrzych, Świeradów, Złotoryja, Świętoszów jako podmioty upoważnione do ponoszenia kosztów.
Celem projektu jest zwiększenie udziału w środowisku przyrodniczym jarzębu brekinii Sorbus torminalis (L.) Crantz, znajdującego się pod ochroną ścisłą – poprzez wprowadzenie do środowiska przyrodniczego w ww. nadleśnictwach na łącznej powierzchni 4,58 ha, w ilości 9 250 sadzonek. Działanie to zapewni wzrost udziału brekinii na terenie południowo – zachodniej Polski. Obecnie na terenie Dolnego Śląska występuje kilkaset drzew tego gatunku. Działanie to zapewni zachowanie rodzimej populacji, a w przyszłości – możliwość jej rozmnożenia i rozprzestrzeniania w sposób naturalny dzięki zastosowanym formom zmieszania, gwarantującym pełne naświetlenie drzew, wymagane podczas procesu rozmnażania.
Nasadzenia będą wykonywane w obszarach Natura 2000, w tym na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”
Wartość ogólna przedsięwzięcia: 214 666,40 zł brutto,
w tym koszty kwalifikowane: 188 011,10 zł
Wysokość dotacji: 112 700,00 zł
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Link do strony Funduszu: www.wfosigw.wroclaw.pl
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna odbiorcom detalicznym.
Pierwszą osobą do kontaktu w sprawie sprzedaży detalicznej jest leśniczy. To on, jako osoba sprawująca nadzór nad danym leśnictwem jest najlepiej zorientowany w zakresie posiadanego stanu drewna, a także planowanych cięć. Telefony, adresy znajdują się w zakładce „KONTAKT – leśnictwa".
Zakupu drewna można dokonać na dwa sposoby:
1. Drewno pozyskane bez kosztów (PBK, czyli tzw. samowyrób) – oznacza możliwość nabycia drewna po niższej cenie pod warunkiem jego samodzielnego przygotowania. W tym przypadku możliwe do pozyskania sortymenty są ograniczone do:
- drewna małowymiarowego, czyli gałęzi (M) oraz
- opału, czyli grubizny z drzew leżących (S4).
Aby uzyskać zezwolenie na samowyrób należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, który wyznaczy powierzchnię, zapozna z zasadami postępowania oraz wystawi zezwolenie na pozyskanie drewna samowyrobem. Prowadzenie prac bez ważnego dokumentu jest nielegalne.
2. Drewno pozyskane kosztem Skarbu Państwa (PKS). W ten sposób można zakupić drewno wyrobione w wałkach o długości 1.2 m lub 2.4 m i ułożone w stosy przy leśnej drodze wywozowej. Transport i załadunek odbywa się kosztem i staraniem kupującego.