Wydawca treści Wydawca treści

ŁOWIECTWO

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.        Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Sarna to najliczniejszy z krajowych gatunków zwierzyny płowej. Populacja na terenie Nadleśnictwa Milicz liczy ponad 3000szt., w tym 1000 szt. to rogacze. Przeciętnie rodzi się tyle samo koźląt płci męskiej co i żeńskiej. Wobec późniejszych procesów naturalnych populacji utrzymuje się przewaga kóz (na 2 kozły przypadają 3 kozy i taki układ przyjmuje się za właściwy).

Populacja jelenia utrzymuje się na poziomie ok. 600szt., z czego ponad 260szt. to łanie, natomiast populacja samych byków wynosi ok. 170szt. Naturalna i właściwa proporcja liczebna płci powinna być wyrównana.

Mniej licznym gatunkiem zwierzyny płowej jest daniel, którego populacja na terenie Nadleśnictwa Milicz liczy 149 osobników, z czego 51 szt. to byki.

Najbardziej popularnym gatunkiem zwierzyny grubej, występującej prawie we wszystkich łowiskach jest dzik. Jego liczebność na terenie nadleśnictwa Milicz wynosi 925 szt.

Realizacji celów gospodarczych i podnoszących bezpieczeństwo służą budowane w łowiskach urządzenia łowieckie - paśniki, ambony, lizawki. Dla poprawy warunków bytowania zagospodarowuje się śródleśne łąki i uprawia poletka łowieckie.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką nadleśnictwa


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

OFERTA ŁOWIECKA

OFERTA ŁOWIECKA

Nadleśnictwo Milicz prowadzi nadzór nad gospodarką łowiecką rejonu hodowlanego ,,Dolina Baryczy’’ – jest to 56 tys. hektarów pól, lasów i stawów podzielonych na dwanaście obwodów łowieckich, z których większość wydzierżawiana jest myśliwym zrzeszonym w kołach łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego.

W nnaszym nadlesnictwie mamy dwa obwody lowieckie, które mają dla Nadleśnictwa Milicz znaczenie szczególne – są to obwody nr 45 ,,Wróbliniec'' oraz 67 ,,Kubryk'' na terenie których utworzono Ośrodki Hodowli Zwierzyny zarządzane bezpośrednio przez milickich leśników.

Nadleśnictwo Milicz posiada również Kwaterę Łowiecką - Kubryk, która jest jednocześnie kameralnym ośrodkiem szkoleniowym dysponującym nowocześnie wyposażoną salę konferencyjną.

Do dyspozycji gości mamy:

  • 9 pokoi gościnnych;
  • 22 miejsca noclegowe;
  • klimatyzowaną sale szkoleniowo-konferencyjną, wyposażoną w 15 komputerów(notebooki), dostęp do internetu bezprzewodowego, rzutnik mulitimedialny, ekran, skaner, drukarkę, tablice flipchart;
  • salę telewizyjną;
  • saunę;

        

Oferujemy:

  • pełne wyżywienie, w tym potrawy przygotowane z myślą o miłośnikach kuchni myśliwskiej i smakoszach darów lasu,
  • serwis kawowy z własnymi wypiekami;
  • ogniska, biesiady przy kominku, kulig, przejażdżki bryczką pokazujące bogactwo przyrodnicze okolicznych lasów;

 

Myśliwi przyjeżdżający do Nas mogą liczyć na fachową pomoc pracowników nadleśnictwa oraz na dobrze przygotowaną infrastrukturę łowiecką. Polowania organizujemy zarówno dla myśliwych krajowych, i zagranicznych.

 

Kontakt:

Maciej Olechnowicz - leśniczy ds. łowieckich

tel. 698-684-206

 

 

Przeczytaj więcej o łowiectwie