Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Historia Lasów Państwowych na Ziemi Milickiej

Historia Lasów Państwowych na Ziemi Milickiej

Historia Lasów Państwowych na Ziemi Milickiej 1945-2016 - to monografia, która została wydana w związku z 70 rocznicą istnienia Lasów Państwowych na terenie Ziemi Milickiej.

17 lutego odbyło się uroczyste spotkanie pracowników oraz emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Milicz na którym zostały wręczone monografie.  Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz - Janusz Łabuda w swoim przemówieniu rozpoczynającym spotkanie podziękował za współpracę przy tworzeniu monografii  po czym oddał głos Cezaremu Sierpińskiemu – byłemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Milicz oraz Markowi Wiśniewskiemu - członkowi zespołu redakcyjnego. Niezwykle pięknym doświadczeniem było spotkać ludzi pełnych pasji- mówił Marek Wiśniewski. Wśród pracowników emerytowanych, którzy otrzymali monografię widać było zadumę i wzruszenie, młodsi stażem pracownicy  z uśmiechem na twarzy oglądali swoje zdjęcia sprzed kilkunastu lat.

Historię lasów od czasów II wojny światowej po współczesne przedstawiono na prawie dwustu stronach monografii, gdzie można przeczytać  również o hodowli, ochronie, użytkowaniu lasu, edukacji , Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Doliny Baryczy", łowiectwie i współpracy z miastem partnerskim Lohr am Main. Wszystko zostało poparte licznymi fotografiami, grafikami i mapami, które przekazywali pracownicy nadleśnictwa. Zespół redakcyjny w składzie którego był Marek Wiśniewski, Janusz Łabuda- Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz oraz Jarosław Bełza- zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz, dotarł również do emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Milicz, którzy tworzyli historię  lasów milickich. Dział drugi pt. „Ludzie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Milicz"  to przekaz pracowników a czasem i ich rodzin, których uwiódł las, a miłość ta dodawała i wciąż dodaje sił do pracy. Historia każdego z nich to historia niezwykła, która może zauroczyć. Każdy z nich potwierdza, że praca leśnika jest ciężka i nie dla każdego, ponieważ pracuje się między innymi bez względu na pogodę. Niezwykłość ludzi pracujących w Nadleśnictwie Milicz polega na tym, że z uporem i determinacją doskonalą swoje leśne rzemiosło. Ostatnie strony książki wypełniają fotografie oraz listy obecnych i byłych pracowników.

Tekst: S. Blek