Wydawca treści Wydawca treści

PARKI KRAJOBRAZOWE

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY

Park ten został powołany w celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Najbardziej charakterystycznym obrazem obszaru parku są liczne stawy, które budowano już od XIII w. Przeważająca część doliny wraz z otaczającymi ją wzgórzami pokryta jest lasami. Pomiędzy nimi znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska.

Niska jakość gleb przyczyniła się do stosunkowo słabego rozwoju rolnictwa w tym rejonie i niskiego zagęszczenia ludności. Powyższe czynniki sprawiły, ze dolina Baryczy wraz  z otoczeniem jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Najcenniejszym jego elementem są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. W środowiskach tych (głównie na stawach) występuje niezwykle bogata w gatunki awifauna. Pod względem ornitologicznym dolina Baryczy wraz z otaczającymi ją stawami jest jednym z bardziej wartościowych obszarów w Europie. Zaczątkiem działań ochronnych było powstanie w 1949 roku Stawowego Obszaru Ochronnego, który w 1973 roku został przekształcony w rezerwat „Stawy Milickie". Na terenie parku znajduje się także wiele zabytków kultury materialnej.

Park ten swoim zasięgiem obejmuje 17 690,14 ha terenu Nadleśnictwa Milicz.

Przeczytaj więcej o parku


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las wokół nas

Las wokół nas

Las wokół nas

12 maja br., w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Służbą Więzienną a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu, osadzeni z wrocławskiego zakładu karnego po raz kolejny uczestniczyli w pracach porządkowych na terenie Nadleśnictwa Milicz, w leśnictwie Kaszowo. Pod bacznym okiem leśników i pod nadzorem funkcjonariuszy osadzeni usuwali śmieci, grabili liście, wykaszali trawę oraz uczestniczyli w renowacji i sprzątaniu wiaty turystycznej przy tamtejszej ścieżce przyrodniczej.

Głównym celem programu współpracy więziennictwa oraz Lasów Państwowych jest połączenie resocjalizacji więźniów z działaniami proekologicznymi, na podstawie których społeczność lokalna jest uświadamiana i edukowana pod kątem gospodarki leśnej, dbania o środowisko oraz poznawania otaczającej przyrody.

Po zakończonych pracach na terenie kompleksu leśnego Zastępca Dyrektora RDLP we Wrocławiu oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz wyrazili uczestnikom prac swoją wdzięczność za wykonanie zadania oraz przeprowadzili krótki wykład na temat ogromnej wartości otaczającej przyrody w życiu każdego człowieka.