Wydawca treści
PARKI KRAJOBRAZOWE
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.
PARK KRAJOBRAZOWY DOLINA BARYCZY
Park ten został powołany w celu zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Najbardziej charakterystycznym obrazem obszaru parku są liczne stawy, które budowano już od XIII w. Przeważająca część doliny wraz z otaczającymi ją wzgórzami pokryta jest lasami. Pomiędzy nimi znajdują się pola uprawne, łąki i pastwiska.
Niska jakość gleb przyczyniła się do stosunkowo słabego rozwoju rolnictwa w tym rejonie i niskiego zagęszczenia ludności. Powyższe czynniki sprawiły, ze dolina Baryczy wraz z otoczeniem jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Polski. Najcenniejszym jego elementem są kompleksy stawów rybnych, lasy łęgowe, grądy niskie i olsy. W środowiskach tych (głównie na stawach) występuje niezwykle bogata w gatunki awifauna. Pod względem ornitologicznym dolina Baryczy wraz z otaczającymi ją stawami jest jednym z bardziej wartościowych obszarów w Europie. Zaczątkiem działań ochronnych było powstanie w 1949 roku Stawowego Obszaru Ochronnego, który w 1973 roku został przekształcony w rezerwat „Stawy Milickie". Na terenie parku znajduje się także wiele zabytków kultury materialnej.
Park ten swoim zasięgiem obejmuje 17 690,14 ha terenu Nadleśnictwa Milicz.
Najnowsze aktualności
Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
Dnia 10 lutego Dom Drzewa w miejscowości Wałkowa odwiedziły dzieci ze szkoły im. Astrid Lindgren w Miliczu. W ich przybyciu nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie fakt że 11 lutego jest Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Dzieci dowiedziały się, że zima to najtrudniejszy okres dla zwierząt żyjących w lesie, natomiast w drodze do paśnika znajdującego się w lesie zauważyły tropy saren, jelenia, lisa oraz myszki. Edukatorki z Nadleśnictwa Milicz wyjaśniły, że leśnicy i myśliwi pomagają zwierzętom leśnym przetrwać tę porę roku między innymi dostarczając w takie miejsca jak paśnik kukurydzę, buraki, marchew, ziemniaki, jabłka i inne smakołyki. Soczysty pokarm, jak łatwo się domyślić, uzupełnia zapotrzebowanie na wodę, gdyż w czasie przymrozków ciężko jest ją znaleźć. Grupa dowiedziała się również, że zwierzęta należy dokarmiać tylko w wyjątkowo trudnych warunkach oraz poznała zasady jak pomagać by nie zaszkodzić. Edukatorki z Nadleśnictwa Milicz wyjaśniły też celowość leżących obok paśnika ściętych drzew do tzw. spałowania – czyli obgryzania kory przez zwierzęta z rodziny jeleniowatych. Dla dzików nie zabrakło wysypanych koło paśnika żołędzi i kasztanów. Grupa uzupełniła leśną stołówkę przywiezionymi przez siebie warzywami i owocami.
Nikt podczas tego spotkania nie zapomniał o ptakach ponieważ i one potrzebują zimą pomocy. Na tym etapie spotkania dzieci dowiedziały się, że karma, którą sypiemy ptakom powinna być zbliżona do naturalnego pokarmu ptaków ( nasiona słonecznika, pestki dyni, kasza czy też ziarna pszenicy lub kukurydzy) i nie zawierała soli. Ważne by karma nie była mokra lecz świeża i czysta. 6 ochotników wycieczki zawiesiło na gałązkach dębu kule tłuszczowe dla ptaków zakupione przez Nadleśnictwo Milicz. Edukatorki wyjaśniły, że leśnicy co roku w okresie zimowym zawieszają na drzewach karmę w postaci kulek lub walców. Dodały też, że taką kulę można wykonać samemu. Wystarczy szyszka (najlepiej z sosny czarnej), odrobina smalcu, nasiona słonecznika i siemię lniane (można też zakupić w sklepie zoologicznym gotową mieszankę ziaren dla ptaków).
Tekst: S.Blek