Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Milicz prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wyróżniamy trzy kierunki sprzedaży:
•    Pula ofertowa – drewno przeznaczone do sprzedaży na umowy dla zakładów przetwarzających surowiec drzewny.
•    Pula detaliczna – drewno przeznaczone do sprzedaży dla odbiorców indywidualnych (osób fizycznych) oraz firm.
•    Pula potrzeb własnych – drewno przeznaczane na potrzeby własne nadleśnictwa (deputaty, słupki grodzeniowe itp.).


Nadleśnictwo Milicz posiada w stałej ofercie handlowej drewno opałowe:

  • liściaste (dąb, akacja, buk, jesion, grab, olcha, klon) - w cenie 140,00 zł/m3 netto
  • liściaste (brzoza) - w cenie 120,00 zł/m3 netto
  • iglaste - w cenie 110,00 zł/m3 netto