Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

W celu lepszego zapoznania się z lasami i przyrodą nadleśnictwa przygotowano na jego terenie ścieżki przyrodnicze.

Ścieżka Karłów – Wałkowa – Karłów – jest przygotowana dla każdego, kto lubi kontakt z przyrodą. Pozwala zapoznać się z różnorodnymi zbiorowiskami roślinnymi, z gospodarką leśną oraz problemami ochrony środowiska. Ścieżka rozpoczyna się przy Ośrodku Wypoczynku Świątecznego Karłów w Miliczu i tworzy pętlę. Przebiega przez miejscowość Wałkowa, która może być alternatywnym miejscem rozpoczęcia wycieczki. Oznakowana jest w obu kierunkach znakiem ścieżki edukacyjnej (zielony ukośny pasek na białym polu).

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/karlow-walkowa-karlow-1003

fot. Estera Grocholska

 Ścieżka Postolin - Wzgórze Joanny - Postolin – prowadzi przez teren rezerwatu pozwalając zapoznać się z jego walorami. Oznakowana białym kwadratem z zielonym paskiem przekątnym, zawiera 16 przystanków z tablicami objaśniającymi, dostępna jest jedynie pieszo – 8 km. Ścieżka w kształcie pętli prowadzi drogami leśnymi przez najciekawsze fragmenty lasów Nadleśnictwa Milicz. W Postolinie, gdzie ścieżka ma swój początek, znajduje się interesujący park podworski. Kolejne przystanki prowadzą skrajem lasu, za ruinami dawnego młyna wodnego, przy odtworzonym zbiorniku wodnym. Przy przystanku 5 mijamy głaz narzutowy o obwodzie 660 cm, a przy 6 – śródleśną zagrodę w Kozubach. Za nią trasa prowadzi nadal w górę, ale już przez stare lasy bukowe, którymi dochodzimy w końcu do rezerwatu ,,Wzgórze Joanny'' z zameczkiem myśliwskim z 1850 roku na samym szczycie. Po zejściu w dół, opuszczeniu rezerwatu i przekroczeniu szosy na kolejnych odcinkach znajdują się w pobliżu dolinki i inne niewielkie potoki leśne. Na przystankach nr 14 – 16 rosną okazałe, stare dęby, a po wyjściu z lasu, już blisko wsi Postolin, znajduje się stary cmentarz z ciekawymi gatunkami drzew. 

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/postolin-wzgorze-joanny-postolin-1013

fot. Alicja Ostaszewska

Ścieżka Sławoszowice – Ruda Milicka – Godnowa – prowadzi przez fragment lasów nadleśnictwa Milicz a następnie drogą publiczną przez rezerwat ,,Stawy Milickie''. Długość ścieżki wynosi 8,5 km. Rozpoczyna się w Gajówce w Rudzie Milickiej. Zlokalizowana jest tam również chata umożliwiająca zorganizowanie zajęć edukacyjnych. Z Rudy Milickiej trasa prowadzi asfaltową drogą w kierunku północnym aż do Nowego Grodziska, gdzie za budynkiem szkoły skręca na zachód, po czym okrąża staw Gadzinowy Duży.

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=2863

fot. Estera Grocholska


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

"1000 drzew na minutę" - młode pokolenie posadziło las.

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)

W ramach prowadzonej obecnie przez Lasy Państwowe akcji pod hasłem "1000 drzew na minutę" uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu powiatu milickiego posadzili wspólnie nowy las. Sadzenie sosny odbywało się w dniach 13.04 oraz 16.04 na terenie Leśnictwa Rakłowice pod bacznym okiem Leśniczego, pana Sebastiana Rybki, Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz ds. zagospodarowania lasu, pana Tomasza Kowalskiego a także innych pracowników Nadleśnictwa Milicz. Swoją obecnością zaszczycił nas także Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, pan Janusz Łabuda, który spędził z dziećmi kilka chwil na rozmowie i wspólnej zabawie. W sumie około 300 uczestników sadzenia poznało sposób, w jaki należy obchodzić się z sadzonkami oraz jak prawidłowo umieścić je w ziemi. Po ciężkiej ale jakże przyjemnej pracy przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy ognisku, gdzie obecni na sadzeniu mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie wspólnej akcji każdy uczestnik otrzymał sadzonkę, którą zabrał do domu oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wydarzeniu  Warto dodać, że podczas dwóch dni na powierzchni 1 ha zasadzono ok. 8000 sadzonek :) Gratulacje wyniku! Młode pokolenie dało z siebie wszystko :)