Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważającym typem siedliskowym jest bór mieszany świeży (BMśw) oraz las mieszany świeży (LMśw). W typach tych dominuje sosna, której udział zmniejsza się wraz ze wzrostem żyzności siedliska na korzyść dęba i buka.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Ochrona przyrody

W lasach zarządzanych przez PGL LP przyroda chroniona jest na wiele sposobów. Rezerwaty, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, ochrona gatunkowa – to niektóre z nich.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

XXIX Ogólnopolski Rajd Leśników - i my tam byliśmy.

Pracownicy Nadleśnictwa Milicz (niektórzy z małżonkami) wzięli udział w XXIX Ogólnopolskim Rajdzie Leśników, który odbył się w dniach 22-24 czerwca na terenie Podkarpacia. Organizatorem imprezy był Związek Leśników Polskich przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tegoroczne hasło rajdu "Tropem niedźwiedzia", nawiązywało do najliczniejszej krajowej populacji największych drapieżników, żyjącej właśnie w lasach Podkarpacia.      

Miliczanie zostali przyjęci przez gościnne Nadleśnictwo Stuposiany. Trasa rajdu obejmowała wyjście w góry na połoniny, rejs po Zalewie Solińskim, bojkowskie cerkwie oraz spotkanie z blisko dwoma tysiącami leśników z całej Polski w Sanoku.

W drodze powrotnej miliccy leśnicy wstąpili do Łańcuta, żeby zwiedzić zamek  i zapoznać się z historią rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Tekst: Mariusz Jucha