Web Content Display Web Content Display

OFERTA EDUKACYJNA

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.

 

Prowadzimy zajęcia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej "Dom Drzewa", na terenie Szkółki Leśnej w Świętoszynie, na terenie wybranych leśnictw, na naszych ścieżkach dydaktycznych oraz w szkołach i przedszkolach.

Chętnie dzielimy się wiedzą na temat bogatej przyrody, która na co dzień otacza nas w pracy. Prowadzimy zajęcia zarówno z dziećmimłodzieżą jak i dorosłymi o różnorodnej tematyce przyrodniczej. Najmłodsi mogą dowiedzieć się jak natura zwiastuje nadejście kolejnych pór roku, dostają wskazówki na temat tego, jak zachować się w lesie, poznają także codzienną pracę leśniczego. Prelekcje i pogadanki prowadzone są w szkołach, ale także w lesie - na łonie natury.

 

Edukacja jest tym, co pozostaje wówczas, gdy to, co wyuczone, zostało zapomniane.

 

 

 Szczególnie ciekawe zajęcia edukacyjne odbywają się w miejscach stanowiących o przyrodniczej wyjątkowości tych okolic - w rezerwatach przyrody Stawy Milickie oraz Wzgórze Joanny.

 

Realizujemy program : Edukacja dla Doliny Baryczy

 

 

 

Wszystkie zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr tel. 661 913 011 (Dom Drzewa)

Nadleśnictwo Milicz zastrzega sobie prawo do wykorzystywania i przetwarzania danych osobowych, zdjęć i nagrań filmowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nadleśnictwa. Udział w zajęciach jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych uczestnika, wykorzystanie wizerunku uczestnika oraz wykonanych przez niego prac, utrwalonych na nośnikach foto, audio, video w celach promocyjnych i reklamowych.

Zasady udziału w zajęciach edukacyjnych określa ,,Regulaminu uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Doliny Baryczy w PGL LP'' do ściągnięcia poniżej.

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obserwacje zdrowotności jarząbu brekinia na terenie Nadleśnictwa Milicz

Obserwacje zdrowotności jarząbu brekinia na terenie Nadleśnictwa Milicz

Na terenie Nadleśnictwa Milicz prowadzone są obserwacje zdrowotności jarząbu brekinia (Sorbus torminalis).

Na terenie Nadleśnictwa Milicz prowadzone są obserwacje zdrowotności jarząbu brekinia (Sorbus torminalis). Nowe nasadzenia jarząbu brekinia dają niepowtarzalną okazję sprawdzenia jakie patogeny mogą atakować tę roślinę w każdej fazie rozwoju. Pozwoli to na opracowanie optymalnych metod pielęgnacji plantacji zachowawczych tego chronionego gatunku z rodzaju Sorbus. Mijający rok był kolejnym już sezonem z dużą liczbą dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjsusza, cechował się wysoką wartością nasłonecznienia nie wspominając o panującej suszy. W zależności od oddziału leśnego rośliny jarząbu brekinia wyróżniały się różną kondycją. Nadchodząca zima pokaże w jakim stopniu jarząb „dał sobie radę” się z tak niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Do tego doszło porażenie przez grzyby powodujące plamistości liści. W niektórych przypadkach porażenie obejmowało wszystkie liście na jednym osobniku. Z liści izolowano grzyby, powodujące plamistości liści takie jak np. Alternaria alternata, Cladosporium cladosporioides czy też Epicoccum nigrum. Badaniami chorób roślin zajmują się fitopatolodzy. Odkrywają świat grzybów mikroskopowych, które są dla większości z nas nieodkryte. Może więc warto podczas wędrówek w lesie przypatrywać się plamom, nalotom grzybni i innym objawom chorób? Może obok lornetki warto zaopatrzyć się w lupę? Naprawdę warto…

Tekst i fot.:

Dr hab. Wojciech Pusz, prof. nadzw.

Zakład Fitopatologii i Mykologii

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu