Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

W celu lepszego zapoznania się z lasami i przyrodą nadleśnictwa przygotowano na jego terenie ścieżki przyrodnicze.

Ścieżka Karłów – Wałkowa – Karłów – jest przygotowana dla każdego, kto lubi kontakt z przyrodą. Pozwala zapoznać się z różnorodnymi zbiorowiskami roślinnymi, z gospodarką leśną oraz problemami ochrony środowiska. Ścieżka rozpoczyna się przy Ośrodku Wypoczynku Świątecznego Karłów w Miliczu i tworzy pętlę. Przebiega przez miejscowość Wałkowa, która może być alternatywnym miejscem rozpoczęcia wycieczki. Oznakowana jest w obu kierunkach znakiem ścieżki edukacyjnej (zielony ukośny pasek na białym polu).

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/karlow-walkowa-karlow-1003

fot. Estera Grocholska

 Ścieżka Postolin - Wzgórze Joanny - Postolin – prowadzi przez teren rezerwatu pozwalając zapoznać się z jego walorami. Oznakowana białym kwadratem z zielonym paskiem przekątnym, zawiera 16 przystanków z tablicami objaśniającymi, dostępna jest jedynie pieszo – 8 km. Ścieżka w kształcie pętli prowadzi drogami leśnymi przez najciekawsze fragmenty lasów Nadleśnictwa Milicz. W Postolinie, gdzie ścieżka ma swój początek, znajduje się interesujący park podworski. Kolejne przystanki prowadzą skrajem lasu, za ruinami dawnego młyna wodnego, przy odtworzonym zbiorniku wodnym. Przy przystanku 5 mijamy głaz narzutowy o obwodzie 660 cm, a przy 6 – śródleśną zagrodę w Kozubach. Za nią trasa prowadzi nadal w górę, ale już przez stare lasy bukowe, którymi dochodzimy w końcu do rezerwatu ,,Wzgórze Joanny'' z zameczkiem myśliwskim z 1850 roku na samym szczycie. Po zejściu w dół, opuszczeniu rezerwatu i przekroczeniu szosy na kolejnych odcinkach znajdują się w pobliżu dolinki i inne niewielkie potoki leśne. Na przystankach nr 14 – 16 rosną okazałe, stare dęby, a po wyjściu z lasu, już blisko wsi Postolin, znajduje się stary cmentarz z ciekawymi gatunkami drzew. 

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/postolin-wzgorze-joanny-postolin-1013

fot. Alicja Ostaszewska

Ścieżka Sławoszowice – Ruda Milicka – Godnowa – prowadzi przez fragment lasów nadleśnictwa Milicz a następnie drogą publiczną przez rezerwat ,,Stawy Milickie''. Długość ścieżki wynosi 8,5 km. Rozpoczyna się w Gajówce w Rudzie Milickiej. Zlokalizowana jest tam również chata umożliwiająca zorganizowanie zajęć edukacyjnych. Z Rudy Milickiej trasa prowadzi asfaltową drogą w kierunku północnym aż do Nowego Grodziska, gdzie za budynkiem szkoły skręca na zachód, po czym okrąża staw Gadzinowy Duży.

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=2863

fot. Estera Grocholska


Asset Publisher Asset Publisher

Back

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

VI Dolnośląska Pielgrzymka Leśników

Dnia 30 czerwca br. przedstawiciele Nadleśnictwa Milicz uczestniczyli w Mszy Świętej w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, odprawianej z okazji obchodów Dnia Leśnika połączonych z VI Dolnośląską Pielgrzymka Leśników. Po uroczystościach kościelnych, którym przewodniczył abp Józef Kupny nastąpiła dalsza część wydarzenia, która miała miejsce na terenie Karczmy Miłocin. Oficjalnego otwarcia Dnia Leśnika dokonał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Pan Adam Płaksej, po czym nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych przedstawicieli  Lasów Państwowych z Dolnego Śląska. Dwóch naszych Leśniczych, Pan Józef Szyrner oraz Pan Marian Cichosz otrzymali złote medale za długoletnią służbę w Lasach Państwowych, nadane przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę. W dalszej części przystąpiono do przemówień zaproszonych gości, po których rozpoczął się koncert pt. "Muzyczny Las" Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, pod dyrygenturą Mieczysława Leśniczaka. Po części oficjalnej leśnicy wraz z rodzinami mogli spędzić przyjemnie czas podczas wspólnych rozmów i zabaw na pikniku rodzinnym, który obfitował w mnóstwo atrakcji zarówno dla starszych, jak i najmłodszych uczestników.