Asset Publisher Asset Publisher

Mała Retencja Nizinna

„Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych"

Projekt zrealizowany został w ramach priorytetu III „Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska" i prowadzony w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2007-2013" i współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest na podstawie umowy (strona programu http://www.pois.gov.pl) o dofinansowanie numer POIS.03.01.00-00-003/09-00 zawartej w dniu 9 czerwca 2010r. pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej a Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych.

Cel projektu:
- poprawa wilgotności siedlisk leśnych poprzez podniesienie lustra wody wód powierzchniowych w obszarach bezpośrednio sąsiadujących ze zbiornikiem wodnym i spiętrzeniem wody w otoczeniu,
- przeciwdziałanie negatywnym zmianom warunków hydrologicznych w nizinnych ekosystemach leśnych,
- zapewnienie wody dla zwierząt leśnych, ptaków i owadów, co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia odporności biologicznej drzew,
- przywrócenie funkcji ekosystemu oraz różnorodności biologicznej oraz ochrona zagrożonych i rzadkich gatunków fauny i flory,
- przywrócenie obszarów wodno-błotnych/obszarów podmokłych

W ramach projektu w naszym nadleśnictwie zrealizowano następujące działania:

1.Budowa zbiornika  małej retencji  w leśnictwie Wróbliniec w oddz. 293a

2. Budowa zbiornika  małej retencji  w leśnictwie Grabownica w oddz. 91a

3. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Grabownica w oddz. 83g  

4. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Grabownica w oddz. 80i

5. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Dziewiętlin w oddz. 166c

6. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Dziewiętlin w oddz. 175b

7. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Lasowice w oddz. 152c

7. Budowa zbiornika  małej retencji w leśnictwie Lasowice w oddz. 142c

 

Łączne możliwości retencyjne  wybudowanych zbiorników: 24 646 m3

Szczegółowe informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia Lasów Państwowych koordynuje projekt.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Choroby Dębu – co doskwiera naszym dębom?

Choroby Dębu – co doskwiera naszym dębom?

 

 

Być może, spacerując po lesie natknęliście się kiedyś na sadzonki dębów, których liście pokryte były białym, mącznym nalotem. Czy pomyśleliście sobie wtedy – cóż to za biała substancja, którą ktoś posypał drzewka?

Rozwiązanie tej zagadki jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Tajemniczy, biały nalot to jeden z objawów choroby dębu znanej jako mączniak prawdziwy dębu. Choroba ta atakuje drzewka w różnych stadiach rozwojowych, jednak najgroźniejsza bywa dla siewek w szkółkach i młodych drzewek rosnących w uprawach leśnych. Początkowo, w okolicy wczesnej wiosny na pędach i liściach pojawia się delikatny, biały nalot, który później rozprzestrzenia się i staje się coraz bardziej trwały. Jest to grzybnia z zarodnikami grzyba Microsphaera alphitoides Griff. et Maubl. Przy silnym porażeniu, liście zaatakowanych roślin przedwcześnie opadają, a pędy ulegają zniekształceniu. Choroba może spowodować zmniejszenie przyrostu młodych dębów, a nawet ich zamieranie. Ochrona przed mączniakiem praktykowana jest przede wszystkim w szkółkach leśnych i polega na opryskiwaniu preparatami siarkowymi. Porażenie dębu  przez mączniak wpływa upodabniająco na inne choroby, takie jak zamieranie dębu.

W ostatnich latach coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się problem tzw. zamierania drzewostanów dębowych. Jego przyczynę można upatrywać w kompleksie czynników abiotycznych i biotycznych prowadzących do osłabienia, a następnie do zamierania drzewostanów dębowych. Choroba ta rozpoczyna się najprawdopodobniej od wystąpienia szeregu czynników osłabiających, takich jak susze, wahania wód gruntowych, żery owadzie itp. W ich wyniku drzewa zaczynają zamierać, a proces ten może dodatkowo przyspieszyć porażenie przez grzyby chorobotwórcze. Pierwszym zauważalnym objawem zamierania dębów jest blednięcie, marszczenie się i przedwczesne opadanie liści. Następnie, na pędzie głównym pojawiają się liczne pędy przybyszowe (tzw. wilki), a na pniu brunatne, czarnobrązowe plamy, widoczne na przekroju poprzecznym. Niekiedy z pęknięć kory wysącza się brunatna ciecz. Niestety, terapia jest nierealna, sprowadza się jedynie do usuwania porażonych drzew i jak najszybszym wywożeniu ich z lasu.