Obiekty edukacyjne

W celu lepszego zapoznania się z lasami i przyrodą nadleśnictwa przygotowano na jego terenie ścieżki przyrodnicze.

Oferta edukacyjna

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych okolic i zapoznania się z przebiegami ścieżek dydaktycznych. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżki z leśnikiem-przewodnikiem.

Dom Drzewa - Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej

„Dom drzewa – adaptacja zabytkowej wyłuszczarni szyszek na siedzibę Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy" – Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej". Obiekt jest jednym z punków na trasie ścieżki przyrodniczo-leśnej Karłów – Wałkowa -Karłów, która dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Historia Lasów Państwowych na Ziemi Milickiej

Historia Lasów Państwowych na Ziemi Milickiej

Historia Lasów Państwowych na Ziemi Milickiej 1945-2016 - to monografia, która została wydana w związku z 70 rocznicą istnienia Lasów Państwowych na terenie Ziemi Milickiej.

17 lutego odbyło się uroczyste spotkanie pracowników oraz emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Milicz na którym zostały wręczone monografie.  Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz - Janusz Łabuda w swoim przemówieniu rozpoczynającym spotkanie podziękował za współpracę przy tworzeniu monografii  po czym oddał głos Cezaremu Sierpińskiemu – byłemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Milicz oraz Markowi Wiśniewskiemu - członkowi zespołu redakcyjnego. Niezwykle pięknym doświadczeniem było spotkać ludzi pełnych pasji- mówił Marek Wiśniewski. Wśród pracowników emerytowanych, którzy otrzymali monografię widać było zadumę i wzruszenie, młodsi stażem pracownicy  z uśmiechem na twarzy oglądali swoje zdjęcia sprzed kilkunastu lat.

Historię lasów od czasów II wojny światowej po współczesne przedstawiono na prawie dwustu stronach monografii, gdzie można przeczytać  również o hodowli, ochronie, użytkowaniu lasu, edukacji , Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Doliny Baryczy", łowiectwie i współpracy z miastem partnerskim Lohr am Main. Wszystko zostało poparte licznymi fotografiami, grafikami i mapami, które przekazywali pracownicy nadleśnictwa. Zespół redakcyjny w składzie którego był Marek Wiśniewski, Janusz Łabuda- Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz oraz Jarosław Bełza- zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz, dotarł również do emerytowanych pracowników Nadleśnictwa Milicz, którzy tworzyli historię  lasów milickich. Dział drugi pt. „Ludzie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Milicz"  to przekaz pracowników a czasem i ich rodzin, których uwiódł las, a miłość ta dodawała i wciąż dodaje sił do pracy. Historia każdego z nich to historia niezwykła, która może zauroczyć. Każdy z nich potwierdza, że praca leśnika jest ciężka i nie dla każdego, ponieważ pracuje się między innymi bez względu na pogodę. Niezwykłość ludzi pracujących w Nadleśnictwie Milicz polega na tym, że z uporem i determinacją doskonalą swoje leśne rzemiosło. Ostatnie strony książki wypełniają fotografie oraz listy obecnych i byłych pracowników.

Tekst: S. Blek