Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs „DLA LASU, DLA LUDZI – PSZCZELA RODZINA” - WYNIKI

Cieszymy się, że pomimo wielu utrudnień ze względu na ogłoszony stan epidemiologiczny związany z COVID-19 i wprowadzone w szkołach obostrzenia w systemie nauczania do konkursu przystąpiło 27 szkół z nadleśnictw: Głogów, Legnica, Lwówek Śląski, Milicz, Szklarska Poręba, Świeradów i Żmigród. Złożono 223 prace konkursowe.

Wszystkie przygotowane prace zachwycały wrażliwością artystyczną oraz znajomością tematyki, przez co ich eliminacja była bardzo trudna.

 Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY podjęcia wyzwania i pięknych efektów z obserwacji przyrody.

Podsumowanie finałowe zostanie dostosowane do sytuacji związanej z pandemią. Zrezygnowaliśmy z organizacji wspólnego wydarzenia finałowego.

Podsumowanie zostanie przeprowadzone przez poszczególne nadleśnictwa, do których były składane prace konkursowe. Terminy i miejsca rozdania dyplomów i nagród zostaną uzgodnione indywidualnie z dyrekcjami szkół uczestniczącymi w konkursie, w celu zachowania wszystkich zaleceń i  obostrzeń sanitarnych.

Współfinansowane ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu dyplomy, upominki i nagrody dla laureatów finałowych oraz uczestników konkursu w finale zostały już przekazywane do nadleśnictw gdzie przesyłano lub składano prace konkursowe.

 

PSZCZOŁY WRACAJA DO LASU to projekt rozwojowy Lasów Państwowych, w ramach którego leśnicy prowadzą działania związane z czynną i bierną ochroną bioróżnorodności w szczególności ochroną owadów zapylających.

Leśnicy wraz z naukowcami starają się opracować zasady ochrony pszczołowatych w środowisku leśnym, w celu stworzenia dla nich jak najlepszych warunków do życia.

Leśni edukatorzy prowadzą wiele działań z zakresu tematyki przyrodniczo - leśnej, w tym również z czynnej i biernej ochrony bioróżnorodności a także dążą do zwiększenia świadomości dotyczącej owadów zapylających, ich roli w środowisku, biologii i potrzeb  (warsztaty, eventy, konferencje, konkursy edukacyjne).

Leśnicy chronią naturalne siedliska pszczół oraz tworzą nowe miejsca przyjazne owadom zapylającym (zwiększają udział rodzimych roślin nektarodajnych i pyłkodajnych w lesie i zwiększają bioróżnorodność, zakładają łąki kwietne, wywieszają kłody bartne na drzewach, zatrzymują wodę w lesie - mała retencja).

Podstawową rolą pszczołowatych  w środowisku jest zapylanie roślin.

W Polsce zidentyfikowano ponad 470 gatunków pszczół, wśród których najbardziej znana jest pszczoła miodna, od której pszczelarze pozyskują cenne dla naszego zdrowia produkty pszczele.  W Polsce występuje 6 rodzin pszczelich.

Jak możesz pomóc owadom?  Chroń istniejące i twórz nowe miejsca przyjazne owadom zapylającym poprzez:  wzbogacenie swojego otoczenia o różnorodne rodzime rośliny nektaro - i pyłkodajne, zapewniając pożywienie owadom przez cały okres wegetacji; zapewnij dostęp do wody – poidła, twórz oczka wodne oraz miejsce do rozwoju i zimowania – domki dla owadów; nie niszcz siedlisk owadów  i ogranicz stosowanie środków chemicznych w ogrodzie.

Co zawdzięczamy pszczołom? Większe plony roślin zapewniające pokarm dla ludzi i zwierząt, bogatszy materiał nasienny, leki, kosmetyki, ubrania, inspiracje do wynalazców, zwiększenie bioróżnorodności.

 

Apiterapia to naturalne leczenie produktami pszczelimi:

  • miód
  • pyłek kwiatowy
  • pierzga,
  • propolis
  • powietrze ulowe
  • mleczko pszczele
  • wosk pszczeli
  • jad pszczeli

Dobroczynne właściwości tych produktów potwierdzają wieloletnie badania prowadzone przez Prezesa Fundacji Apiterapii Profesora Artura Stojko.


divisions-and-others

Asset Publisher Asset Publisher